Laur Konserwatorski 13 maja 2011

LAUR KONSERWATORSKI 2011

W dniu 13 maja 2011 roku w Trybunale Koronnym na starym Mieście w Lublinie, zostały wręczone nagrody w ramach XII edycji Wojewódzkiego Konkursu o "Laur Konserwatorski", organizowanego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków, Wojewody Lubelskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego.

Celem konkursu jest :

- wyłonienie wyróżniających się realizacji konserwatorskich cechujących się wysoką jakością, prawidłowością działań przy zabytku, szczególną dbałością o kompleksowe przywrócenie mu świetności i utrwalenie wartości oraz znaczenia,
- promocja dobrych wzorów realizacji prac przy zabytku , adaptacji i dbałości o jego właściwe utrzymanie i zagospodarowanie,
- uhonorowanie i wyróżnienie wzorowych inwestorów-gospodarzy zabytków i wykonawców prac.

Dotychczas "Laury Konserwatorskie" przyznano 38 realizacjom konserwatorskim, w jednym przypadku badaczowi i propagatorowi ochrony zabytków. W edycji konkursu 2011, kapituła pod przewodnictwem Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie postanowiła przyznać "Laury Konserwatorskie" czterem gospodarzom zabytków, wypełniającym zasady określone w regulaminie konkursu.

1. Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska - za kompleksowy remont i konserwację cerkwi p.w. Zaśnięcia matki Bożej w Szczebrzeszynie

2. Rzymskokatolicka parafia p.w. Matki Bożej Różańcowej - za remont i konserwację kościoła parafialnego w Ortelu Królewskim

3. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego - za kompleksowy remont i konserwację synagogi w Zamościu

4. Andrzej Gromulski za konserwację i restaurację wnętrza dworu w Dzierążni

Laur konserwatorski z rąk Wojewody Lubelskiego Pani Genowefy Tokarskiej odebrał ks. proboszcz Sławomir Brodawka. W uroczystości wzięli udział: Wójt Gminy Piszczac Pan Jan Kurowski i przedstawiciele naszej Parafii, Panowie: Władysław Bielecki, Piotr Parafiniuk i Wojciech Kaczan.

Po uroczystości wręczenia w Trybunale koronnym zwiedziliśmy Kaplicę Zamkową.