Msza Bizantyńsko-Słowiańska 24.07.2011

W Hołdzie Ortelskim Unitom.    

           W niedziele 24 lipca 2011 r w naszej świątyni ksiądz Zbigniew Nikoniuk proboszcz katolickiej parafii p.w. Św. Nikity w Kostomłotach celebrował Mszę św. w obrządku Bizantyjsko-Słowiańskim.
Paulina przybliżyła nam historię naszych przodków - unitów.
            "Unicka parafia w Ortelu i świątynia podzieliły los Kościoła Unickiego na Podlasiu, przeszły razem drogę krzyżową. W 1875 po urzędowym włączeniu Kościoła Unickiego do Prawosławia świątynia w Ortelu została zamieniona na cerkiew prawosławną. Po powrocie wiernych do Kościoła Katolickiego i po odzyskaniu niepodległości przez Polskę świątynia została rekoncyliowana i służy do dzisiaj jako kościół parafialny.
           W 1872 r. parafia unicka w Ortelu Królewskim liczyła 585 wiernych i należała do dekanatu bialskiego. Fala prześladowań unitów dotarła tu w latach 1874-1875. Unici tej parafii doświadczyli różnych metod nawracania na prawosławie. Byli bici, więzieni, zsyłani w głąb Rosji. Gospodarstwa opornych zostały zrujnowane kontrybucjami i postojem wojska. Unicki proboszcz Ortela, ks. Jakub Żypowski trwał przy obrządku greckokatolickim, za co wywieziono go w głąb Rosji. Mieszkańcy Ortela Królewskiego to spadkobiercy tradycji unitów podlaskich, którzy za wierność Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie płacili najwyższą cenę. Dzieje parafii Ortela świadczą o tym, że wspólnota religijna stanowi wielką siłę moralną. Dowodzą, że wiara i przywiązanie do tradycji wyzwala w człowieku najlepsze wartości, pomaga przetrwać przeciwności losu, uczy miłości do Boga i człowieka."
           Naszą uroczystość uświetnił wystep ortelskiego zespołu "Macierz".  

Spotkanie to odbyło się w ramach unijnego programu „W Hołdzie Ortelskim Unitom”  

Galeria zdjęć
                 
© 2010 Parafia Ortel Królewski
Ważne: Użytkowanie serwisu www oznacza zgodę na wykorzystywanie plików "Cookies". Szczegółowe informacje w Polityka plików "Cookies".