W hołdzie ks. Adolfowi

W tym roku obchodzimy 70 rocznicę śmierci księży proboszczów: ks. kpt. Adolfa Kryńskiego i ks. Edwarda Branowskiego z tej racji 3 czerwca została odprawiona Msza św. w intencji śp. kapelana ks. kpt. Adolfa Kryńskiego. Po Eucharystii zostały złożone kwiaty przy pamiątkowej tablicy poświęconej ks. Adolfowi i na grobie ks. Edwarda.  
Ks. kpt. Adolf Kryński – ur. 1905 r., kapelan wojskowy, proboszcz w Ortelu Królewskim od 5 stycznia 1937 r. do lipca 1939 r. „Z chwilą wybuchu II wojny światowej ksiądz Adolf  Kryński powołany został do wojska. Służbę pełnił w 34 Pułku Piechoty w Białej Podlaskiej. W czasie ciężkich walk z niemiecką dywizją pancerną został ranny. Nie wycofał się jednak z pola walki, tylko trwał na stanowisku, niosąc posługę umierającym żołnierzom. Wzięty do niewoli znalazł się w niemieckim oflagu. Tam nie zaprzestał pracy duszpasterskiej wśród towarzyszy niedoli, za co trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau. Bohaterskiego księdza rozstrzelano 14 listopada 1942 roku.” W dniu 16 lipca 2000 roku członkowie organizacji kombatanckich uczcili jego imię, odsłaniając w Ortelu Królewskim pamiątkową tablicę.  
Ks. Edward Branowski – ur. 16 kwietnia 1909 r., proboszcz w Ortelu Królewskim od 1939 r. „Był człowiekiem o wielkim sercu, już samo to, że został księdzem świadczy, że chciał służyć człowiekowi. Udowodnił to swoją śmiercią. Pojechał do chorego na tyfus, do sąsiedniej parafii za innego księdza. Tam zaraził się chorobą i zmarł w wieku 32 lata”. Zmarł 9 stycznia 1942 roku w Ortelu Królewskim.

Galeria zdjęć
                 
© 2010 Parafia Ortel Królewski
Ważne: Użytkowanie serwisu www oznacza zgodę na wykorzystywanie plików "Cookies". Szczegółowe informacje w Polityka plików "Cookies".